Jak vyjednat ty nejlepší podmínky či vyřešit konflikt

Úspěšné vyjednávání je jedním z nejtěžších pracovních úkolů vůbec. Ať už vyjednáváte pro dosažení nejlepších podmínek při obchodu, nebo se snažíte urovnat konfliktní situaci, vždy jde o poměrně delikátní situaci, která vyžaduje určitou dovednost, trpělivost a know how.

Interpersonální dovednosti jistě hrají důležitou roli při dosahování úspěchu. Existují však i další části rovnice, které Vám pomohou zvýšit šanci na dosažení těch nejlepších podmínek, ve které jste doufali, nebo zažehnat konfliktní situaci jednou pro vždy.

Zde jsou tři pravidla, která Vám umožní vyjednat ty nejlepší možné podmínky, bez ohledu na to, o jak obtížné vyjednávání jde.

Mějte zdravé sebevědomí

Stejně jako při hraní pokeru, i při vyjednávání je nutné ukázat jistou míru sebevědomí, hned při usedání k jednacímu stolu. Pokud by z vás při příchodu do jednací místnosti byla cítit nervozita či nejistota, mohla by toho druhá strana hned využít ve svůj prospěch. Pokud ukážete sebejistou řeč svého těla a asertivní verbální dovednosti, je to jednoznačným signálem, že jste připraveni na vyjednávání, nikoli na přistoupení na všechny požadavky druhé strany. Kombinace přátelského a profesionálního přístupu zde může dělat divy.

Jenže sebevědomí se přirozeně nedostává každému, kdo by jej potřeboval. Toto platí zejména ve chvílích, kdy jde o náročné vyjednávání, nebo když je v sázce velmi mnoho. Způsobem, jak to překonat je, osvojit si některé užitečné techniky. Např. Naučit se správné držení těla či pracovat s hlasovou intonací.

Buďte připraveni

Nic vám nepomůže cítit se sebevědomý lépe, než důkladná příprava na všechny předpokládané eventuality vyjednávání. Ujistěte se, že jste si udělali důkladný průzkum protistrany – jaké jsou jejich potřeby a všeobecný pohled na věc. Musíte mít rovněž jasno v tom, co jste schopni při vyjednávání nabídnout, a hlavně čeho chcete dosáhnout. Vyjednávání zahrnuje kompromisy a je zde zapojen i prvek strategického plánování. Je tedy potřeba popřemýšlet i o méně důležitých oblastech vyjednávání, kde jste schopni ustoupit tak, aby bylo možno dosáhnout vámi požadovaného cíle v oblasti pro vás důležité.

Znejte své limity

Vyjednávání může skončit velmi ošemetně, v případě, že nevíte, kam až můžete v ústupcích zajít. V takovém případě můžete posléze zjistit, že vyjednaný obchod bude pro vás místo zisku, generovat ztrátu. Např. Nabízíte-li produkt, musíte si nejprve zjistit nejnižší možnou cenu, pod kterou se při vyjednávání nesmíte dostat. Samozřejmě s touto cenou vyjednávání nezahájíte, a dokonce na ní nemusíte ani skončit, pokud k tomu nebudete „dotlačeni“ druhou stranou. V podvědomí ji však mějte stále!

 

Existuje hned několik technik, které můžete využít, abyste se ujistili, že jste již vyjednali nejlepší možné podmínky. V případě, že Vás tato „disciplína“ čeká na Vaší pracovní pozici častěji, stojí za zvážení absolvování odborného školení těchto technik. Povýšíte tím své vyjednávací dovednosti na úplně jinou úroveň, což se dozajista projeví i na výši zisku z vyjednaných obchodů.

 

Budete-li chtít zlepšit své vyjednávací schopnosti, obraťte se na nás prostřednictvím kontaktů uvedených v zápatí této stránky a prodiskutujeme s Vámi veškeré možnosti, které Vám můžeme nabídnout.