Profesní diagnostika

Vybrali jsme pro Vás efektivní diagnostické nástroje, které se nám dlouhodobě osvědčují při identifikaci a rozvoji potenciálu zaměstnanců. Těmito nástroji cílíme na individuální, skupinovou nebo týmovou analýzu.

Používáme je k analýze znalostí, schopností, dovedností a osobnostních charakteristik, rozpoznání silných stránek a rezerv za účelem ověření si rozvojového potenciálu a uplatňování osobních a manažerských kompetencí v praxi. K dosažení tohoto cíle pracujeme s individuálními, dialogovými a skupinovými metodami.

Klademe důraz na přípravu a efektivní nastavení na míru Vaší firmy a konkrétního firemního prostředí. Zaškolíme Vás a přizveme do našeho týmu hodnotitelů a pomůžeme Vám k dalšímu profesnímu růstu.

Do naší diagnostické baterie zařazujeme také psychodiagnostiku v podobě komplexních osobnostních dotazníků (sledujeme vybrané osobnostní charakteristiky) a zejména výkonových testů s důrazem na výkon a jeho kvalitu, zvládání zátěže, pracovní tempo, práci pod stresem.

Stále větší zájem zaznamenáváme rovněž i o prvky Online diagnostiky a její kombinací s osobním setkáním.
Používáme následující diagnostické nástroje.

 

What our clients say about us – RICS

As a leading global provider of e-learning content, with a real understanding of our business, Cegos were a natural choice of supplier to partner with to populate our in-house Learning Management System (LMS) and grow our online CPD offering.

Pierpaolo Franco

Global Director of Training Products, RICS

What our clients say about us – Nissan

We chose Cegos for its ability to provide guidance and support on aspects other than training expertise. This team of motivated, responsive professionals was able to satisfy our request for greater participant engagement and attentiveness, using a fun but effective approach to training.

Nadine Vienne

Section Manager Network Training and Sales Method, Nissan

What our clients say about us – Hutchinson

We decided to set up the Purchasing University to build our function's professional skills and develop a common set of standards and tools. We chose Cegos to be our partner in this initiative, which gives us the added advantage of being able to design new training modules to meet the demands of a fast-moving international market.

Pascale Garois

Hutchinson Group

What our clients say about us – Sun Chemical

Working in partnership with Cegos allowed us to bring about a real change in attitude to value selling across the group. The training they provided was a real eye-opener for many of the staff, and supported a company wide drive to build better long-term customer relationships.

Mark Frost

Commercial Director, Sun Chemical

What our clients say about us – Berendsen

We had already put in place LEAD Development Centres for our senior leader group, and it was very important to introduce Centres that would work for our large population of Plant Managers across Europe. Cegos have been excellent partners in helping us get the design right, and then in the delivery of lively, action learning based programmes. I have greatly enjoyed seeing our managers have ‘light bulb’ moments!

Chris Thrush

Berendsen Group Director, Human Resources

What our clients say about us

Cegos enables us to train our team on a new CRM we use. We really appreciated their professionalism and availability of Daniel Franck with whom we were discussing

Alan Parker

CEO at SterDeck Industries

Prosím sdělte nám své podněty, připomínky a dotazy.

+420 226 006 300

+420 226 006 300

08:00 - 17:00 Pondělí až Pátek