Cegos virtuální třída

Moderní způsob výuky

Cegos virtuální učebna, je on-line výukové prostředí, do kterého může každý účastník přistupovat z jakého-koli zařízení připojeného k internetu. Stejně jako v klasických výukových prostorech, i zde je student zapojen do synchronní výuky, což znamená, že studenti i lektor jsou do prostředí virtuální učebny přihlášeni ve stejný čas.

Nové technologie Cegos virtuální učebny nabízí zcela pohlcující zážitek z učení. Webové konference, videokonference, Streamování a VoIP (technologie umožňující přenos digitalizovaného hlasu) jsou využity pro poskytnutí studentům možnosti spolupráce v reálném čase. Účastníci mohou reagovat na výklad lektora i reakce ostatních účastníků.

Klíčové přednosti Cegos virtuální třídy

  • Podpora – Veškerá potřebná podpora je již integrována ve vzdělávacím programu.
  • Poměr výkon/cena – Naše virtuální místnost Vám umožňuje udělat více s menším rozpočtem.
  • Méně času stráveného mimo vaší kancelář – Tím, že tréninkový program probíhá ve virtuálním prostředí, je možné k němu přistupovat odkudkoli, kde je připojení k internetu.
  • Flexibilita – vzdělávání může probíhat kdykoli, kdy vám to umožní vaše pracovní povinnosti, jelikož jsou veškeré studijní materiály dostupné kdykoli a odkudkoliv.
  • Úspora nákladů – Žádné cestování a účty za ubytování, plus úspora času, kterou strávíte mimo kancelář.
  • Chcete-li se dozvědět více o našich možnostech, stáhněte si naší „Inovation handbook“, nebo klikněte na některý z níže uvedených odkazů.

Témata virtuálních tříd

Digitální vzdělávání od Gradua-CEGOS

Chcete-li vědět více o našich digitálních produktech, vyberte si některý z níže uvedených odkazů:

 

What our clients say about us – RICS

As a leading global provider of e-learning content, with a real understanding of our business, Cegos were a natural choice of supplier to partner with to populate our in-house Learning Management System (LMS) and grow our online CPD offering.

Pierpaolo Franco

Global Director of Training Products, RICS

What our clients say about us – Nissan

We chose Cegos for its ability to provide guidance and support on aspects other than training expertise. This team of motivated, responsive professionals was able to satisfy our request for greater participant engagement and attentiveness, using a fun but effective approach to training.

Nadine Vienne

Section Manager Network Training and Sales Method, Nissan

What our clients say about us – Hutchinson

We decided to set up the Purchasing University to build our function's professional skills and develop a common set of standards and tools. We chose Cegos to be our partner in this initiative, which gives us the added advantage of being able to design new training modules to meet the demands of a fast-moving international market.

Pascale Garois

Hutchinson Group

What our clients say about us – Sun Chemical

Working in partnership with Cegos allowed us to bring about a real change in attitude to value selling across the group. The training they provided was a real eye-opener for many of the staff, and supported a company wide drive to build better long-term customer relationships.

Mark Frost

Commercial Director, Sun Chemical

What our clients say about us – Berendsen

We had already put in place LEAD Development Centres for our senior leader group, and it was very important to introduce Centres that would work for our large population of Plant Managers across Europe. Cegos have been excellent partners in helping us get the design right, and then in the delivery of lively, action learning based programmes. I have greatly enjoyed seeing our managers have ‘light bulb’ moments!

Chris Thrush

Berendsen Group Director, Human Resources

What our clients say about us

Cegos enables us to train our team on a new CRM we use. We really appreciated their professionalism and availability of Daniel Franck with whom we were discussing

Alan Parker

CEO at SterDeck Industries

Prosím sdělte nám své podněty, připomínky a dotazy.

+420 226 006 300

+420 226 006 300

08:00 - 17:00 Pondělí až Pátek