Jak se lépe vypořádat se stresem

Slovo stres je v běžné řeči velice často používané a můžete se s ním setkat téměř na každém kroku. V práci za Vámi přijde kolega a řekne Vám, že má stres, protože má za chvíli na poradě prezentovat aktuální výsledky Vašemu vedení. Kolegyně z vedlejšího oddělení se Vám svěří, že je ve stresu, protože opět musí řešit nepříjemnou reklamaci se zákazníkem a už teď ji z toho bolí hlava. A Vy sami cestou domů uvíznete v dopravní zácpě a už Vás tlačí čas, protože jste slíbili partnerce, že budete doma včas a konečně se dostanete do slibovaného divadla. A navíc jste chtěl někde cestou ještě koupit kytku.
V osobním i pracovním životě se musíme vypořádávat s řadou náročných situací. Některé jsou pro jednoho zdrojem silného stresu a pro jiného je stejná situace mnohem lépe zvládnutelná. Nezvyšuje se mu tlak, nepotí se, není na něm patrná třeba změna barvy v obličeji.

Je možné, aby někteří lidé byli lépe vybaveni ke zvládnutí stresu? Můžeme se nějak efektivně naučit se stresem vypořádat?

Působení dlouhodobého stresu na zdraví

Není žádným překvapením, že stres ovlivňuje naše zdraví. Důsledky dlouhodobého stresu mohou být velice negativní a mít dopad jak na fyzické, tak psychické zdraví. Stres je rovněž prokázanou příčinou u řady nemocí, jako jsou např.:

  • běžné infekční nemoci, nachlazení a chřipka, bolesti hlavy,
  • i mnohem závažnější nemoci – astma, ischemické choroby srdeční, onemocnění imunitního systému, stres dokonce zvyšuje pravděpodobnost výskytu rakoviny

Uvědomění si možných dopadů stresů na naše zdraví je důvodem, proč se stresem musíme bojovat.

Copingové strategie

K tomu, aby se nám podařilo vypořádat s účinky negativního stresu, je prospěšné si osvojit některé prostředky, jak s ním bojovat. K osvědčeným metodám ze života, jako je třeba humor, zdravá životospráva nebo fyzická aktivita, můžeme přidat strategie zvládání stresu neboli copingové strategie (podle R.S.Lazaruse a S.Falkmanové). Jsou to konkrétní činnosti, které si aktivně volíme, a umožňují nám snížit nežádoucí tlak. Patří k nim zaměření na:

  • Problém
  • Emoce
  • Hledání opory
  • Únik

Odolnost vůči zátěži

Odolnost vůči zátěži je výrazně individuální záležitostí. Pokud např. v pracovním prostředí pociťujeme nějakou zátěž, nemusí se jednat automaticky o stres, ale o běžný tlak pracovních úkolů. Tento tlak je (paradoxně) pro zdravého člověka dobrý, protože ho stimuluje podávat vysoký výkon, dosahovat lepší výsledky. O skutečný stres se jedná až v okamžiku, kdy zátěž vygraduje do té míry, že už si v dané situaci nedokážeme s pracovními požadavky poradit.

Chcete vědět více?

Tak se neváhejte přihlásit do naší virtuální třídy. Před samotným zahájením obdržíte krátký autodiagnostický test k vyplnění. Jeho výsledky budou k dispozici pouze Vám. Bude dobré je mít k nahlédnutí i během virtuální třídy. Získáte konkrétní doporučení, jak odbourávat stresovou zátěž, seznámíte se s podstatou vzniku nežádoucího stresu, jeho dopady na fyzické i psychické zdraví. Zároveň si také připomeneme jeho aktivizační vliv na naše výkony v pracovní oblasti.

 

Virtuální třída jako ukázka nebo v plné verzi

Na podzim 2018 nabízíme klientům pouze ukázky vybraných témat ZDARMA. Výjimku tvoří virtuální třída Největší hříchy adaptačního procesu, kterou již opakovaně nabízíme v plné a zpoplatněné verzi. V roce 2019 budeme otevírat bohatou nabídku virtuálních tříd v plné výukové verzi.

Máme pro Vás připraveny dvě možnosti, jak zažít naši virtuální třídu a záleží jen na Vás, jestli zvolíte pozvolnou nebo přímou cestu.

 

 

 

První variantu představuje ukázková virtuální třída ZDARMA. Jde o krátké představení konkrétního obsahu, metodiky a prostředí virtuální třídy. Vše probíhá v cca 45 minutách tak, abyste si mohli vytvořit rychlý a komplexní obraz o možnostech přenosu znalostí, interaktivity a zapojení účastníků v online prostředí.

 

 

 

Druhou variantu představuje virtuální třída v plné verzi, která je již standardně zpoplatněna a její délka se pohybuje v rozmezí jedné až tří hodin. Zde je již využita komplexní kombinace vhodných metod a aktivit, které pomáhají udržet pozornost účastníků a zároveň naplní cíle vzdělávání, tj. dosažení jasného posunu v praktických znalostech i dovednostech.

Témata virtuálních tříd – ukázkových i v plné verzi – jsou vypisována v konkrétních termínech nebo na základě zájmu klientů.

Pokud je pro vás uvedené téma zajímavé, přihlaste se na něj kliknutím na danou verzi virtuální třídy a zveřejněný termín konání.

V případě, že není vypsán žádný termín ve vámi požadovaném tématu a vy máte vážný zájem o vyzkoušení virtuální třídy, vyplňte prosím v tomto smyslu náš objednávkový formulář také a my vás budeme následně kontaktovat s možným řešením.

 

Ještě váháte?

Virtuální třídy jsou vhodným nástrojem digitálního vzdělávání i pro Vaši společnost a v interaktivním pojetí Gradua-CEGOS pro vás představují následující výhody:

  • Časově úsporný model vzdělávání
  • Nulové náklady na cestování a ubytování
  • Praktická kombinace metod a aktivit pro udržení pozornosti účastníků
  • 1 až 3 hodiny aktivního vzdělávání v reálném čase v online prostředí
  • Možnost realizace odkudkoliv a po dohodě i kdykoliv
  • Efektivní součást kombinovaného vzdělávání – blended learning

Virtuální třídu jsme schopni zakázkově připravit na jakékoliv téma a vhodně ji začlenit do vašeho firemního vzdělávání.