Hodně často přemýšlím nad tím, jak se mění role personalisty ve firmách. Žijeme v turbulentní době, v době informací a v době neustálé změny. No a protože pracuji pro vzdělávací organizaci, hodně přemýšlím i nad tím, jakou podporu a rozvoj personalistům nabídnout, aby se své role v této době zhostili co nejsnáze.
Napadá mne ekvivalent – personalista jako (nejen fotbalový) trenér? Ano, stejně jako má trenér ve fotbale definovaný rozpočet klubem, má i finanční omezení personalista – má svůj HR budget. Oba mají strategii. Svůj tým. Akcionáře. Cíle. Spoustu dalších podobností.
Pokud jste úspěšným klubem (rozumějte – úspěšnou společností, do níž se zaměstnanci a odborníci chtějí dostat), má personalista i trenér situaci jednodušší, ale ani tak nelze jeho práci podceňovat. Žádný tým složený pouze z hvězd, ve fotbale ani ve firmě, prostě nevyhrává. Místo se soupeřem, pak zápolí zaměstnanci firmy mezi sebou o místa, hodnocení a lepší pozici. Naopak, největší úspěchy mají firmy, kde se daří poskládat ze zaměstnanců dobrý tým, který ví, o co hraje.
A stejně jako nejlepší světové fotbalové kluby, i nejlepší společnosti si budoucí pracovníky sami vychovávají interně. Pátrají na školách, nabízejí trainee programy nebo studentské brigády, poznávají se vzájemně již v průběhu jejich studia a podporují je. Tito odchovanci jsou pro budoucnost firmy velmi důležití. Přinášejí energii, nápady a tah na branku a jakmile získají potřebné zkušenosti, mohou se posouvat v hierarchii společnosti.
Personalista, stejně jako fotbalový trenér dobře ví, že pro úspěšnou firmu je nutné správné nastavení, ta „správná nálada i chemie uvnitř týmů”. Nestačí mít pouze mladé energické talenty, je nutné mít i zkušené zralé borce, kteří neztrácejí hlavu a kteří ví, že úspěch nepřichází hned. Současně je dobré mít jednu opravdovou star, „lídra”, kterého ostatní respektují, naslouchají mu a chtějí společně s ním uspět. Důležití jsou i „nosiči vody“, ty pracovité včelky, které mnohdy doslova odedřou veškerou „černou“ práci. Stejně jako ve fotbale je i v organizaci nejlepší, když všichni dobře znají svou roli, rozumějí zadání i své práci jako takové a makají pro tým.
Stejně jako trenér na fotbalovém hřišti za hráče neodehraje samotné utkání, ani personalista ve firmě za zaměstnance vlastní práci neodpracuje. Dobře ale zná roli každého hráče v týmu, dobře zná osobnost každého hráče. A stejně jako špičkový trenér potřebuje pomyslné soukolí týmu či organizace vyladit tak, aby co nejsnáze směřovalo k cíli. K vítězství v případě fotbalového klubu nebo k naplnění cílů a strategie v případě organizace, a to vše v podmínkách, které se neustále mění. Na hřišti i ve firmě.
Víc než kdy jindy připomíná role personalisty roli trenéra. A víc než kdy jindy rozhodují nyní personalisté o budoucnosti svých společností.
A vítězství s dobrým trenérem je mnohem snazší.