Dnešní doba nám přináší nové příležitosti ve všech oblastech našeho života. Co dříve nebylo možné je dnes součástí každodenního života. Tyto změny se nevyhnuli ani oblasti vzdělávání. Je větší apel na to aby i vzdělávání bylo zábavné, efektivní a pokaždé jiné. Aby bylo možné něčeho takového dosáhnout je třeba mít k dispozici různé nástroje, které nám pomohou namíchat si tu správnou směs, která splní má očekávání.

Video jako nástroj vzdělávání

Každý z nás si pamatuje chvíle strávené ve školní lavici, kdy mohl místo výuky sledovat dokument, nahrazující či doplňující školní látku. Byli jsme za to vděční. S tím bychom se dnes už ale nespokojili. Chceme atraktivitu, efektivitu, zábavnost. A vidíte, video může splňovat při použití správné metodiky požadavky na vzdělávání. Podívejme se na příklad Googlu a jejich kanálu Youtube. Když dnes řešíte problém u kterého potřebujete najít rychle řešení, otevřete Youtube a po chvilce máte většinou k dispozici odpověď, na to co jste potřebovali. Mějte i vy svůj vlastí firemní Youtube

Dostupnost kdekoliv a kdykoliv

Pokud se rozhodnete do vzdělávání zaměstnanců video kurzy nasadit získáte pro své zaměstnance možnost pracovat na svém osobním rozvoji kdykoliv májí chuť se něco nového dozvědět, kdykoliv májí pár volných minut. Může to být cestou do práce, o polední přestávce či čekání na vlak. Příležitostí je mnoho, jen je využít.

Obsah je to hlavní

Vytvořit videokurz znamená správně nadefinovat jeho strukturu s obsahovými celky a vše vystavět do atraktivní formy, která bude diváka bavit. Video v kombinaci s praktickými ukázkami, přílohami, jež pomohou zvládnout konkrétní úkon, situaci. To jsou ty základní kameny, které potřebujete pro pěvný základ na kterém je možné stavět. Pokud tohoto docílíte máte k dispozici materiál, který je dostupný masám kdykoliv a kdekoliv

Video kurzy na míru anebo z katalogu

Můžete vybírat z nabídky již hotových videokurzů. Tato videa lze zpřístupnit všem studentům v krátkém čase třeba prostřednictvím LMS. Můžete tak mít jasný přehled o studiu uživatelů a zároveň třeba prostřednictvím ankety získat další podněty k rozvoji vaší knihovny. Stejně tak se můžete rozhodnout pro tvorbu vlastních videí svépomocí anebo prostřednictvím partnerů. Co je třeba pro vytvoření video kurzu si povíme někdy příště v dalším z článků k této problematice. Nyní se jen pohodlně usaďte, podívejte se na ukázku a zamyslete se, zda nenastal čas se posunout vpřed a využít dostupných možností. Pamatujte, video kurz je jen začátek. Stejně jak e-learningové kurzy, jedná se o doplněk prezenčního vzdělávání, které tuto formu nenahrazuje.

 

Pokud Vás zajímá tato problematika víc, obraťte se na nás anebo si počkejte na další téma, které nám poví jak na to.